Sposoby – jak pokonać tremę

Sposoby – jak pokonać tremę

 Są sposoby – jak pokonać tremę, ale nie zniknie ona nigdy. Powtarzam: tremy nigdy się jej nie pozbędziesz, zawsze będzie Ci towarzyszyć jeśli robisz coś co jest dla ciebie ważne. Na szczęście nad tym rodzajem lęku – tremą można zapanować. Można ją oswoić i się z nią zaprzyjaźnić 😉 Jak?..

Sposoby - jak pokonać tremę - STRACH ma wielkie oczy

Co to w ogóle jest trema? 
Jest to pewien rodzaj lęku, strachu przed wystąpieniami publicznymi. Trema towarzyszy aktorom, dziennikarzom, politykom oraz parom, które doją swój pierwszy pokaz tańca… Tańczą swój pierwszy taniec na przyjęciu weselnym. 
Często jest to ich pierwszy i ostatni publiczny występ.

Sposoby - jak pokonać tremę

W samym „baniu się” nie ma nic złego i są pewne pozytywne lęki, np.: strach przed głęboką wodą… 
Taki lęk jest czymś dobrym, ponieważ nie będziesz wchodzić do wody, której nie znasz i nie utopisz się. 💪

Trema przed pierwszym tańcem - A co będzie jeśli się pomylicie

Trema przed wystąpieniami publicznymi jest z kolei czymś innym. Tu nam nic nie grozi. (nauka tańca) Para młoda, która tańczy swój pierwszy taniec nawet jak się pomyli –  to przecież nic złego się nie stanie. Nikt nikomu głowy za to nie urwie, a nawet powiem więcej – osobiście uważam, że to jest słodkie i takie naturalne… 

Kiedy młodzi pomylą się przy pierwszym tańcu i śmieją się z tego… Opada całe to napięcie weselne i pojawia się totalny luz. Zaczyna się prawdziwa zabawa. 😉 Zaczyna się przyjęcie weselne…

Sposoby - jak pokonać tremę - metoda małych kroków

Pierwszym sposobem na pokonanie tremy są afirmacje, czyli wmawianie sobie różnych przekonań. Czy to działa? Jak placebo na jednych działa, na innych… różnie. 
Afirmacje polegają na wmawianiu sobie, powtarzaniu niczym mantra różnych przekonań, ale muszą to być pozytywne rzeczy… 

Nie wmawiaj i nie powtarzaj w myślach czegoś takiego: „nie boję się, nie boję się…” – Nasz mózg na poziomie podświadomym nie rozumie słowa „nie”. Lepiej powtarzać sobie coś w stylu : „jestem odważny, jestem odważny…”  – brzmi lepiej?
A najlepiej jeśli za słowami idą czyny. Posłuchaj… 
Zrób coś czego tak tylko trochę się boisz, zrób coś nieprzyjemnego, ale w Twoim zasięgu. Np. dla mnie były to rozmowy telefoniczne, wolałem pisać niż dzwonić, ale wiedziałem, że przez telefon załatwię sprawę szybciej i lepiej niż pisząc, więc przełamywałem moją niechęć i po rozmowie powtarzałem tą afirmację: jestem odważny… 

Najpierw czyn, a zaraz potem słowa, które go utrwalały. U mnie to zadziałało, ale są szybsze i pewniejsze sposoby na pokonanie tremy…

30 sekund - MEGA sposób na pokonanie tremy - "chwytaj dzień"

sposoby na pokonanie tremy

Jak w 30 sekund pokonać tremę i zdobyć motywację do działania…

Wyobraź sobie, że leżysz na łożu śmierci, a do końca Twojego życia zostało 30 sekund. 😉
Podchodzą do ciebie Twoje dzieci (nie ważne czy je masz czy nie) i pytają: „Jak mamy żyć, co mamy teraz robić, bez Ciebie sobie nie poradzimy. Jaka jest Twoja ostatnia rada dla nas?”

Masz 30 sekund… Pomyśl…

Zapewne nie powiesz im schowajcie się jak mysz pod miotłą i już tam zostańcie. 😉 Nie powiesz tego… A co?

Bądźcie odważni i nie przejmujcie się porażkami. Nawet jak was wyśmieją – to co, próbowaliście… 💪

Bądźcie  odważni – Takie byłyby moje słowa, a Twoje?

Szybki sposób na pokonanie tremy i koncentrację

Działaliśmy od wewnątrz naszą podświadomość i budowaliśmy odwagę, a teraz zaprzęgniemy do działania nasze ciało. 

Są ćwiczenia, a właściwie jedno, które możesz wykonać w każdych warunkach i pomoże Ci ono pokonać tremę, a przy okazji podniesie twoją koncentrację.
Ha – ciekawy i pożądany efekt uboczny. 😉
Do dzieła…

sposób na pokonanie tremy

Jeśli chcesz pokonać tremę, bezpośrednio przed występem, albo pierwszym tańcem wykonaj takie oto ćwiczenie: 
Weź głęboki oddech – następnie przytrzymaj powietrze dosłownie na 1-2 sekundy – i powoli wydychaj powietrze przez 5-10 sekund (powoli). Następnie powtórz to ćwiczenie… Koncentruj się na wydychanym powietrzu, by powoli ono z ciebie uchodziło, ale nic na siłę, bądź swobodny. 

Co daje to ćwiczenie:

  1. Koncentrując się, by powoli spuszczać powietrze, przestajesz intensywnie myśleć o problemie, który jest przed Tobą. Skupiasz się na oddychaniu, a nie na tremie! 💪 Uspokajasz swoje ciało i umysł. 
  2. Wykonując głęboki wdech dotleniasz dodatkowo swoje ciało i umysł. A dotleniony umysł działa sprawniej i myśli lepiej. 

 

Kiedy trema mija całkowicie - sposoby na pokonanie tremy

Kiedy trema, strach przed pierwszym tańcem minie? Nigdy… albo może inaczej.

Pokonywanie strachu nie polega na jego braku, ale właśnie na działaniu, pomimo lęku. Masz tremę i działasz – to właśnie jest odwaga. Trema nie minie, odczuwają ją najwięksi aktorzy, ja ją zawsze czuję, kiedy mam pać publiczny pokaz tańca. Kiedy mam stanąć na scenie i zatańczyć to zawsze mam tremę, ale… bo to jest ciekawe.

Pod względem fizjologicznym strach i ekscytacja są tym samym. 

Pamiętam jak będąc dzieckiem czekałem na mikołaja. Z jednej strony bałem się go, ba zawsze kazał mi powiedzieć jakiś wierszyk, ale z drugiej czekałem na prezenty i nie mogłem się ich doczekać (ekscytacja).

Teraz. Czy boję się publicznych występów? Raczej czekam na nie z ekscytacją i dosłownie nie mogę się ich doczekać. To zniecierpliwienie, oczekiwanie na moją kolej – jest super.

Twoja nagroda... Co da Ci pokonanie tremy

To jest najlepsze uczucie z jakim się spotkałem, kiedy jesteś już po występie. Jakby spadł Ci z barków ogromny ciężar i jesteś teraz WOLNY. Nie masz zmartwień – nic. 

Zabawne, ale teraz szukam wręcz tremy, żeby móc poczuć to co jest za nią. To co dzieje się z ciałem po występie.

 

Mam nadzieję, że pomogłem, ale to tak na prawdę zawsze jest Twoja walka z samym sobą. Powodzenia. 💪
Jeśli masz jakieś pytania… Zapraszam do komentowania. Odpowiem na wszystkie.

Pozdrawiam
Arkadiusz Drogosz

PS
Zapraszam na mój kanał na Youtube – tanczymy_pl

Dodaj komentarz