Najlepsze partnerki podążają w tańcu

Najlepsze partnerki podążają w tańcu.

Najlepsze partnerki podążają w tańcu
Najlepsze partnerki są cierpliwe i gotowe na wszystko

Najlepsze partnerki podążają w tańcu. Jak to zrobić? Jak zacząć podążać, kiedy na lekcjach omawia się tylko kolejne figury. Idziesz na imprezę, a tam spotykasz kogoś kto jest o poziom wyżej, zna o wiele więcej trików, kroków i figur. Może chodził na inny kurs, może do innej szkoły albo miasta. Każdy instruktor ma swój kanon figur, które chce przekazać. I tu tkwi problem, bo nikt nie zna wszystkich figur, a każdy zna trochę inne. Jak ogarnąć te różnice? Jak tańczyć, z kimś kogo się nie zna? Czy dam radę podążyć za jego prowadzeniem?

Jeśli choć trochę się tego boisz, to dobrze. Masz dodatkową motywację do nauki. 🙂

Najpierw trochę otuchy. Nie bój się nowego partnera do tańca. To on ma się bać i starać, żeby to Tobie było z nim przyjemnie w zabawie. To on ma tak prowadzić, żebyś wiedziała co zatańczyć. Wiedziała to złe słowo, ale do tego jeszcze wrócę… Jeśli zna nowe albo inne figury, to ma je tak wyraznie poprowadzić, żebyś dała radę je zatańczyć.

Możesz pomóc swojemu partnerowi. Jak?

  • Bądz cierpliwa i czekaj na prowadzenie. Jeśli nie dostajesz sygnałów od niego, to nie rób nic sama – zaczekaj. On się chwilę zastanowi, pomyśli i wymyśli. Dla niego, zwłaszcza na początku, to też jest pewien stres. Musi ogarnąć swoje kroki, co chce zatańczyć, a do czego Ciebie poprowadzić. Kiedy to zrobić. Musi wyczuć odpowiedni moment. Do tego jeszcze stara się ogarnąć muzykę i rytm. Jest tego trochę, więc będz cierpliwa, a bardzo mu pomożesz.
  • Bądz przygotowana. Co to znaczy? Najprościej kiedy partner postawi Cię na jednej nodze – stój na niej i czeka cierpliwie, tyle. Widzisz, kiedy partner postawi cię na danej nodze (prawej albo lewej) może zrobić tylko dwie rzeczy. Albo przytrzyma Cię przez chwilę żebyś się nie ruszała, albo przestawi Cię na drugą nogę – tylko tyle. To gdzie Cię poprowadzi to już mniej istotny szczegół, ponieważ istotna jest tu równowaga. Przygotowanie przede wszystkim równowaga. Bądz, stój w swojej równowadze. W ten sposób, że gdyby partnera nagle zabrakło to ustoisz przez chwilę w swojej równowadze i nie zrobisz kroku, nie zachwiejesz się.

Najlepsze partnerki podążają w tańcu.

 

zaufaj partnerowi w tańcu
zaufaj partnerowi w tańcu możliwe, że wie co robi

Figur jest od groma i ciut ciut. Nie ma na świecie nikogo kto by znał je wszystkie, ba ciągle powstają kolejne. Dlatego pozbądz się strachu, że ktoś poprowadzi cię do czegoś czego nie znasz. Przekuj to w odwagę, bo na pewno ktoś poprowadzi Cię do czegoś czego nie znasz.

Zdradzę Ci sekret: figur wcale nie ma aż tak wiele. Są tylko kroki podstawowe, obrót przez prawe i lewe ramię oraz przejścia – to wszystko. Wystarczy, że to opanujesz i możesz naprawdę wszystko.  A że jest niezliczona ilość kombinacji i układów rąk – bez znaczenia. To już jest problem partnera jak poprowadzić ręce – zaufaj mu i rób swoje…

Jeśli partner prowadzi do obrotu – zrób obrót, jeśli do przejścia – idz na przód. Jeśli nie prowadzi – zaczekaj w miejscu i równowadze. To na prawdę wystarczy.

Wspomniałem tu o trzeciej ważnej czesze najlepszych partnerek, które podążają w tańcu – to zaufanie. Ja rozumiem, że ciężko Ci je okazać zwłaszcza nie znajomemu partnerowi, więc okazuj je, nie okazując. Teraz to dopiero zagmatwałem. 😉

Na czym polega ograniczone zaufanie w tańcu?

Są dwa rodzaje figur: bezpieczne i te trochę ryzykowne (tańczone zwłaszcza przez nieznajomych).

  • Bezpieczne są to wszystkie figury, gdzie tańczysz w swojej równowadze
  • Ryzykowne to podnoszenia, wychylenia i inne – są to te figury, w których tracisz swoją równowagę i jesteś zależna od partnera – błąd zawsze jesteś zależna tylko od siebie!

Moja rada: NIGDY NIE TRAĆ SWOJEJ RÓWNOWAGI – serio. Jeśli partner prowadzi Cię do wychylenia, to delikatnie się wychyl, ale pozostań w swojej równowadze. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze. Nie szarp się i nie rzucaj do tyłu. Partner inicjuje ruch to wszystko, ale to ty wykonujesz wychylenie. Dlatego rób to wolno i ostrożnie. Nie przejmuj się muzyką niech chwila trwa. Zrób to wolno, dokładnie, bezpiecznie i wygodnie. Nie wyrywaj się partnerowi, ponieważ jest on tylko po to żeby Cię asekurować. Jeśli nagle rzucisz się do tyłu, nikt, powtarzam nikt nie będzie w stanie Cię uratować i polecisz do tyłu na parkiet. 🙁

Podsumowując. Najlepsze partnerki podążają w tańcu:

Cierpliwość – przygotowanie – zaufanie – równowagą. Z czego najważniejszą okazała się być równowaga.

Chociaż powiem to tak od siebie – najbardziej lubię kiedy dziewczyna jest cierpliwa. 😉

Pozdrawiam
Arek

Dodaj komentarz