Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce » Nauka tańca - kursy online

Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce

Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce

Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce.
W ogóle:

  • czy tańczyć do rytmu;
  • pod rytm,
  • a może w rytm?

O tym za chwilę…
Teraz zapraszam cię na bezpłatny kurs tańca użytkowego na:

–>  https://tanczymy.pl   <–

Na którym poznasz wszystkie 5 podstawowych obrotów.
A teraz…

Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce.

To jedna z podstawowych umiejętności tancerza, którą rozwija się latami. Tak, tak latami i wcale tu nie przesadzam. Pamiętam, jak zaczynałem naukę tańca i myślałem, że w czym jak w czym, ale w wyczuciu rytmu jestem dobry…

Między tym co było, co nazywałem, że jestem „w tym dobry”, a tym co jest teraz. To jest gigantyczna przepaść. Tak – wyczucia rytmu można się nauczyć i można je przepraszam za wyrażenie „cholernie” rozwinąć, rozwinąć. 💪

Lekcja totalnie od zera

Jak tańczyć do rytmu - tańczyć w rytm - tańczyć pod rytm

Tak, właśnie z takim określeniami ostatnio się spotkałem. 🤔 Ciekawe co jeszcze tancerze wymyślą i jakiego jeszcze przyimka użyją, żeby utrudnić życie sobie i kursantom na zajęciach. 😉

Wyobraź sobie sytuację, że jesteś na imprezie, prosisz kogoś do tańca i słyszysz pytanie:
„A Ty tańczysz „do” rytmu, czy „w” rytm, bo ja tańczę tylko „do” rytmu.” – no ręce opadają.
Na szczęście takie sytuacje się nie zdarzają, ponieważ wszyscy tańczymy do muzyki w taki sposób w jaki ją czujemy i to właśnie jest słowo klucz.

Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce

Sprawa jest prosta – tańczyć do/w/pod rytm? 
To nie ma żadnego znaczenia – ważnym jest co czujesz. Ty – dokładnie i wyłącznie Ty.

Jak Ty czujesz muzykę i bit, bo do tego właśnie uczucia będziesz dostosowywać swoje ruchy i podobnie będą robić i inni ludzie w okół Ciebie. Oni także czują bit i właśnie to uczucie, wspólne uczucie, wyczucie muzyki sprawia, że tańczymy razem. 

Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce - od czego zacząć naukę

Naukę wyczucia rytmu zaczniemy od klaskania, ponieważ jeśli potrafisz wyklaskać to przysłowiowe:
„Umcy, umcy, Umcy, umcy” to jesteśmy na właściwej ścieżce. 😉 W rozliczeniu będzie to: 1-2, 1-2 i kontynuujemy aż do końca piosenki. 

Drugim etapem jest stukanie nogą. Stań ciężarem ciała na jednej nodze (dowolnej), a drugą postaw swobodnie na podłodze. Postaraj się wystukać „wolną” nogą, a dokładniej samą piętą ten sam rytm, który wyklaskujesz… Zauważ też, że fala uderzeniowa rozchodzi się teraz po całym ciele… Poddaj się temu uczuciu, a dokładniej zwróć na nie uwagę. Niech całe Twoje ciało zacznie działać i pracować. Zaczynasz czuć rytm i muzykę.

Trzecim etapem jest po prostu uginanie kolan – to podstawowy krok samby, ale też disco samby oraz tańca użytkowego. Na raz energia jest kierowana w podłogę, a na dwa odpuszczamy i nabieramy nowej energii, by po chwili znów wyładować ją w podłogę.

 

Jak tańczyć do rytmu - sposoby na rozwinięcie rytmiki

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca

Najlepszym sposobem na rozwinięcie poczucia rytmu jest i zawsze będzie – ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. 😉 Czyli… słuchanie muzyki i liczenie sobie w myślach rytmu, a jeśli nie wychodzi – daj sobie czas.

To ważne – próbuj.
Pozwól, żeby to samo do Ciebie przyszło. Nic na siłę słuchaj i staraj się usłyszeć rytm. To wystarczy – odrobina cierpliwości Ci wystarczą, a rozwiniesz się. Posłuchasz jednej, drugiej, trzeciej piosenki i usłyszysz rytm, a nawet jeśli nie w każdej to nie martw się. Muzycy nie pomagają tancerzom, a nawet czasem utrudniają tancerzom życie. 💃🕺

Na początek jeśli wyczujesz rytm w co trzeciej piosence to już jest dobrze i wystarczy to rozwijać, starać się. Ba co można więcej? 😉 Zapomnij o perfekcjonizmie. Lepiej jeśli będziesz bawić się i rozwijać, bo to sprawi Ci przyjemność, a z czasem przyłapiesz się na tym, że wyczuwasz rytm w kolędach. 😂😂😁

Jak tańczyć do rytmu i rozwijać rytmikę

Baw się rytmem i wystukuj go na różne sposoby. Dosłownie wystukuj rytm jak chcesz i nie przejmuj, że coś Ci nie wyjdzie. Bardzo szybko wyczujesz co jest w porządku z rymem, a co nie pasuje. Zabawa to najlepszy sposób na rozwój rytmiki. 😉

Konkretnie – Jak tańczyć do rytmu i być w muzyce? Jeśli w rytmie masz uderzenia na 1-2:

  1. to możesz zamknąć w całość i wystukiwać jedynie uderzenia na raz (zwłaszcza w szybkich piosenkach)
  2. to możesz podzielić to na pół i w tedy w liczeniu będzie to: 1-i-2-i / 1-i-2-i / i tak dalej… wystukujesz wszystko: 1,2 oraz każde „i” (warto z tego korzystać wystukując rytm w wolnych kawałkach, w szybkich nie widzę sensu 😉)
  3. dziel i rządź… to znaczy, że możesz połączyć dwa poprzednie punkty i wystukiwać w rozliczeniu: 1-pauza-2-i. W miejscu pauzy powinno być  wystukiwane „i”, ale omijasz to miejsce i przeczekujesz w wystukaniem rytmu.

Jak pisałem wyżej – baw się rytmem i wyluzuj. Poczuj rytm, a kiedy już go wyczujesz to go złap i konkretnie uderzaj. Jak sama nazwa wskazuje rytm się wystukuje, więc wyczucie niech będzie delikatne, ale wystukiwanie już konkretne, energiczne. 💪 Niech będzie w nim moc i zapał, tan sam który niesie się z rytmem.

Jak tańczyć do rymu

Pozdrawiam 
Arek Drogosz

PS… 
Zapraszam do subskrypcji kanału na YouTube: tanczymy_pl 😉

Dodaj komentarz