Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca
podstawowy krok do tanca

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca, by tańczyło Ci się swobodnie i naturalnie…
Cała tajemnica tkwi w dwóch składnikach:

 • wyluzowaniu i swobodzie
 • kontroli nad ciałem.

Jeśli potrzebujesz paru bezpłatnych lekcji tańca zapraszam na stronę:
👉  tanczymy.pl

Jak to połączyć? Oto, to właśnie jest sztuka, żeby się starać to połączyć i nie pozwolić, żeby żadna z tych cech nie przejęła nad tańcem kontroli (przynajmniej na dłuższą metę). Podstawowy krok do tańca, to z niego wszystko wychodzi i się zaczyna. Wiele osób ignoruje tę prawdę i myśli sobie: “Przecież znam już krok podstawowy”. Przestają go ćwiczyć, rozwijają się, poznają nowe figury i w końcu okazuje się, że czegoś im brakuje, że nie wszystko wychodzi, albo nie wygląda tak jakby tego chcieli.

W tym momencie następuje chwila prawdy… I albo wracają do podstaw, albo się załamują, że niby nie mają talentu i rezygnują z kursu, tj. dalszej nauki tańca.

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca - kroki od zera i podstawowe figury 😉

Podstawą w tańcu jest rytm i balans (zależnie od rodzaju tańca). Nie da się od tego uciec, więc trzeba to wykorzystać i przekuć na swoją korzyść. Jak? Najprościej rzecz ujmując – baw się tym co masz i co umiesz. Na bierzesz w ten sposób swobody, a ćwicząc podniesiesz swoją pewność siebie, ponieważ powtarzasz i utrwalasz to co już umiesz.

Najbardziej prosty krok do tańca to balans ciałem i popping

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca

Wystarczy uginać nogi w rytm muzyki, a jeśli uważasz, że to zbyt proste – rozwińmy to 😉… 
          Stań nieco szerzej na nogach niż naturalnie. Szerzej, ale tylko o szerokość stopy, by cały czas być w równowadze, a jednocześnie czuć się komfortowo. Podstawą jest balans i uginanie nóg, ale żeby to rozwinąć:

 1. Przechodź z jednej nogi na drugą, ciężarem ciała – cały czas uginając kolana do rytmu muzyki.
 2. Kiedy jesteś ciężarem na lewej nodze ugnij kolana dwa razy, przejdź na prawą nogę ciężarem ciała i zrób to samo… i jeszcze raz, i jeszcze.
  a) Użyj energii: uginaj kolana… do rytmu mocno, słabo, na raz mocno, na dwa słabo (słabiej). Niech będzie to widać, że bawisz się energią.

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca - najważniejsza rzecz 💪

Ja tu gadu, gadu o krokach podstawowych w tańcu, o balansie, ale podstawą jest dobra zabawa i uśmiech na twarzy – pamiętaj o tym.
      Czemu o tym piszę? Ponieważ nawet sobie nie wyobrażasz jak mało osób to robi, czyli jak mało osób uśmiecha się do siebie w tańcu. Nawet doświadczeni tancerze, zaawansowanie tancerze, tacy którzy są na poziomi master zapominają o uśmiechu. Tańczą, znają całe mnóstwo figur, przejść, obrotów, a zapominają, że tańczą z partnerką. Zupełnie po nich nie widać, że mają z tego frajdę. 

Taniec jest jak krótka historia, którą trzeba przeżyć, więc masz dwa wyjścia:

 1. Będziesz tańczyć technicznie i podejdziesz do tego jak do zadania np. na egzaminie albo w pracy… zdać/zrobić, odejść, zapomnieć.
 2. “Złapiesz” partnerkę za rękę (👉 tylko delikatnie), zaprowadzisz na parkiet, żeby się razem pobawić i będziecie wspólnie spędzać chwile na zabawie, aż do końca piosenki.

Serio nikt tego nie robi. Faceci uciekają gdzieś wzrokiem od partnerek i ciężko powiedzieć, czy dana para ze sobą tańczy. Jeśli nie trzymaliby się za ręce to można by powiedzieć, że mijają się w tłumie. 

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca

Jak rozwijać w nieskończoność podstawowy krok do tańca

Pewnie sobie pomyślisz teraz, że Ci bujam, że piszę jakieś głupoty, gdzie tam w nieskończoność można rozwijać podstawowy krok taneczny.  👇👣👣👣

Zacznijmy od uwolnienia lewej nogi, stań więc na prawej, a lewą zostaw bez ciężaru ciała. 😉 Kiedy stoisz teraz na prawej nodze (lewa wolna). Masz aż trzy możliwości robienia kroku:

 • do przodu
 • do tyłu
 • w bok ( najbardziej popularny kroczek)

Zrób to… Zrób ten jeden krok i przenieś ciężar ciała na lewą nogę… Teraz prawa noga jest wolna.
Kiedy stoisz teraz na lewej nodze to znów masz trzy możliwości zrobienia kroku, i tak dalej, i tak dalej…

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca - ćwicz, baw się, działaj...

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca

Pozostaje tylko poćwiczyć kroki podstawowe i to jest najważniejszy element treningu. Bez ćwiczeń nie ma nic. To ćwiczenia sprawią, że nabierzesz swobody w tańcu. To ćwiczenie kroków sprawi, że nabierzesz pewności siebie i odwagi. Będziesz wiedzieć co robić i nie będziesz się bać.

Plan działania na parkiecie tanecznym dzięki ćwiczeniom sam się ułoży i nie będziesz myśleć co teraz robić, bo przecież masz to już przećwiczone.

 • Swoboda w tańcu => zrobiona
 • Pewność siebie w nogach => zrobiona
 • Plan na figury taneczne => ułożony
 • Przestrzeń w tańcu => zagospodarowana

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca - Tajna technika tańczenia

Piosenka to 3-4 minutowa historyjka, którą tancerz ma za zadanie przeżyć, a dokładniej przetańczyć. Możesz się zabawić w aktora na małej scenie i dosłownie udawać. Co udawać, a oto jest i pytanie.

To co czujesz, to jak czujesz muzykę albo melodię. Nie musisz znać słów i języka. Pozwól za to ponieść się wyobraźni i uczuciom właśnie. Ja wiem, że możesz nie wiedzieć co właściwie czujesz i jak odbierać muzyka, a tym bardziej jak do tego zatańczyć jakieś kroki. I oto tutaj chodzi, w tym jest problem – w wiedzy…
Uczucia się czuje i co najwyżej ma się świadomość tego czegoś.

Nie nakładaj na siebie presji, że musisz “wiedzieć” o co chodzi w piosence i dopiero w tedy możesz do niej zatańczyć. Wręcz przeciwnie baw się niewiedzą i udawaj: np że:

 • się skradasz
 • rozciągasz po drzemce
 • a tu już jesteś panem świata (przynajmniej w taki sposób tańczysz najbardziej proste figury, ale masz to w głowie)
 • a tu jesteś tajemniczym ninją, albo don juanem

Jak rozwinąć podstawowy krok do tańca?
Dosłownie wymyśl sobie jakąś postać i udawaj, że tańczysz tak jakby to ona tańczyła. Te kroki, które już znasz. Zrób to, a twój taniec będzie od razu bardziej bogaty i mniej nudny. Te same kroki podstawowe zatańczysz już z inną energią i werwą, i będą od razu wyglądały inaczej – te same kroki można zatańczyć z innym charakterem. I to już nie będą te same kroki…

Pozdrawiam
Arkadiusz Drogosz

Dodaj komentarz

Close Menu